Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    20 July 2013      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10km
  Race:    British 10km National Championships, Inter-County Championships  
  Location:    Hillingdon Cycle Circuit, London


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Michelle Turner   W40   84.63%         00:50:40       1013 
  F   2     Heather Lewis   U23W   79.10%         00:51:46       987 
  F   3     Alana Barber   SW   74.27%         00:55:08       910 
  F   4     Jasmine Nicholls   U20W   75.05%         00:55:54       893 
  F   5     Lauren Whelan   U23W   72.11%         00:56:47       873 
  F   6     Brenda Gannon   W35   70.16%         00:58:55       827 
  F   7     Maureen Noel   W45   75.46%         01:00:53       785 
  F   8     Penelope Cummings   W35   64.65%         01:03:56       723 
  F   9     Noel Blatchford   W65   83.69%         01:06:07       680 
  F   10     Angela Martin   W45   65.11%         01:08:03       642 

  M   1     Tom Bosworth   SM   88.67%         00:41:56       1016 
  M   2     Daniel King   SM   81.68%         00:45:35       857 
  M   3     Dominic King   SM   79.36%         00:46:55       803 
  M   4     Francisco Reis   M50   84.31%         00:50:51       653 
  M   5     Ian Richards   M65   89.83%         00:54:01       544 
  M   6     Luc Legon   U17M   73.39%         00:54:51       517 
  M   7     Jim Ball   M50   76.75%         00:54:56       514 
  M   8     Steve Uttley   M55   79.43%         00:55:52       485 
  M   9     Graham Chapman   M55   80.55%         00:56:06       477 
  M   10     Steve Allen   M55   79.65%         00:56:13       474 
  M   11     John Hall   M60   82.04%         00:58:30       406 
  M   12     David Crane   M35   63.81%         00:59:11       386 
  M   13     Chris Cheeseman   M50   73.19%         00:59:35       375 
  M   14     Arthur Thomson   M75   94.91%         00:59:41       373 
  M   15     Steve Allen   M55   72.92%         01:00:19       355 
  M   16     Stuart Bennett   M50   71.92%         01:00:38       347 
  M   17     Chris Berwick   M65   81.70%         01:00:45       344 
  M   18     Mark Culshaw   M45   66.15%         01:02:11       308 
  M   19     Ken Bobbett   M65   80.94%         01:02:48       292 
  M   20     Malcolm Martin   M55   71.09%         01:02:59       288 
  M   21     Paul King   M60   71.73%         01:05:31       230 
  M   22     Peter Hannell   M70   77.64%         01:06:17       214 
  M   23     Shaun Lightman   M70   76.67%         01:07:07       197 
  M   24     George Smolinski   M60   69.19%         01:07:14       195 
  M   25     Mick Harran   M75   79.22%         01:09:27       154 
  M   26     Russel Vroobel   M50   61.03%         01:11:27       120 

  M   DQ     Ed Shillabeer   M70     -    
  M   DQ     Richard Wild   M40     -    
  F   DQ     Geraldine Legon   W50     -    
  F   DQ     Bethan Davies   SW     -    
  F   DNF     Ellie Dooley   U20W     -    
  F   DNF     Grazina Narviliene   W35     -    


 Position  Race  Club
  1   Mens Team      
  2   Mens Team      
  3   Mens Team      
  4   Mens Team      
  5   Mens Team      
  6   Mens Team      
  7   Mens Team      
  1   Womens Team      
  2   Womens Team